Rozmarín

Listy a kvety divokého rozmarínu majú veľký potenciál pre zdravie: okrem iných liečivých vlastností zlepšujú pamäť a krvný obeh a zmierňujú bolesť a tráviace problémy.
V zložení rozmarínu nájdeme silicu s borneolom, pinénom, gáforom, kamfénom a cineolom, kyselinu rozmarínovú, rozmaricín, kyselinu ursolovú, horčiny, flavonoidy a triesloviny. Vďaka tomuto zloženiu má rastlina veľmi vysoký liečebný potenciál, ktorý bol široko vyvinutý vľudovej medicíne.
Tradíciou bolo umiestňovať jeho kvitnúce konáre do izieb chorýchna podporu ich uzdravenia alebo ako prírodný dezinfekčný prostriedok. Verilo sa, že tiež pomáhajú vystrašiť hmyz a zabíjať roztoče.

Protizápalové zlúčeniny: Obsahuje kyselinu ursolovú, ktorá sa považuje za prospešnú pri znižovaní zápalu v tele a pomáha pri ochoreniach, ako je artritída a iné chronické zápalové stavy.
• Antioxidačné zložky: Jednou zo zložiek rozmarínu je kyselina rozmarínová, fenolová kyselina, ktorá nám pomáha bojovať proti oxidačnému poškodeniu buniek.
• Vitamíny a minerály: Okrem toho, že nám rozmarín poskytuje vlákninu, obsahuje vitamín A, C, železo, vápnik a horčík.

• Pomáha nášmu tráviacemu systému: Rozmarín má tráviace a protikŕčové vlastnosti, a preto sa časom používa na upokojenie žalúdočných ťažkostí.
• Zmierňuje zápal: Používa sa vo forme obkladu pre svoje analgetické vlastnosti na zmiernenie bolesti a zápalu kĺbov.
• Bojuje proti bakteriálnym infekciám: Rozmarín obsahuje antimikrobiálne vlastnosti, takže okrem toho, že nám pomáha bojovať s infekciami, sa v histórii používal ako prírodný konzervant potravín.
• Zlepšuje stres:Jednou z výhod rozmarínu je jeho schopnosť zlepšiť našu náladu vďaka tomu, že stimuluje náš nervový systém a znižuje hladinu kortizolu. To má tiež pozitívny vplyv na pamäť, pričom štúdie naznačujú, že rozmarín by zlepšil našu schopnosť koncentrácie.