Kakaové maslo

Pestovanie kakaa sa rozširuje v špecifických oblastiach zemegule, pretože si vyžaduje určité teplotné a vlhkostné podmienky. Vyžaduje si teploty od 18 do 30 stupňov Celzia, so stálymi zrážkami (minimálne 1000 mm/rok). Jeho produkcia je obmedzená na krajiny, ktoré sú blízko Ekvádoru, v poradí podľa objemu produkcie: Pobrežie Slonoviny, Ghana, Indonézia, Ekvádor, Kamerun, Brazília, Nigéria, Peru a Dominikánska republika. Tieto špeciálne podmienky pestovania robia túto plodinu obzvlášť citlivou na zmenu klímy (1, 2).
Kakao bolo považované za jednu z najvzácnejších potravín v histórii ľudstva, dokonca aj vedecký názov kakaovníka znamená „jedlo bohov“ (Theobroma). Kakao pestovali pred viac ako 3 000 rokmi Mayovia a neskôr Aztékovia, a to na výživové aj liečebné účely. Krištof Kolumbus a jeho tím ho opísali na jednej zo svojich ciest do Ameriky a vyviezli do Španielska, odkiaľ urobil skok do zvyšku Európy, kde sa momentálne sústreďuje globálna spotreba.

Najbežnejším spôsobom extrakcie kakaového masla je lisovanie. Môže sa tiež uskutočniť pomocou organických rozpúšťadiel alebo superkritických tekutín, ale tieto formy extrakcie nie sú tak široko používané.

Kakaové maslo je výnimočný prírodný zvlhčovač. Jeho vysoká koncentrácia mastných kyselín, ako je kyselina stearová a kyselina palmitová, vytvára na pokožke ochrannú bariéru, ktorá zadržiava vlhkosť a zabraňuje odparovaniu.
Vďaka tomu je ideálnym riešením v boji proti suchosti, drsnosti a olupovaniu pokožky, najmä v oblastiach, ako sú lakte,kolená a päty.
Navyše, jeho bohatá, krémová textúra sa ľahko vstrebáva a zanecháva pokožku jemnú a hladkú bez pocitu mastnoty.

Flavonoidy prítomné v kakaovom masle pôsobia ako silné antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom,ktoré sú zodpovedné za oxidačné poškodenie, ktoré urýchľuje predčasné starnutie pokožky.
Tieto antioxidanty pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením slnkom, znečistením a inými vonkajšími faktormi, ktoré spôsobujú škvrny, vrásky a stratu elasticity.
Zmiernenie podráždenia a zápalu pokožky
Má protizápalové vlastnosti, ktoré z neho robia spojenca na zmiernenie podráždenia a zápalu pokožky.
Vďaka svojej schopnosti upokojiť pokožku je ideálny na liečbu stavov, ako je dermatitída, ekzém, psoriáza a menšie popáleniny.
Používa sa tiež na zmiernenie podráždenia suchých, popraskaných pier,ako aj na upokojenie pokožky po depilácii alebo holení.
Použitie kakaového masla
Kakaové maslo je všestrannou zložkou prírodnej kozmetiky,ktorá využíva svoje zmäkčujúce, hydratačné a ochranné vlastnosti.Kakaové maslo dodáva remeselným mydlám jemnosť a jemnú arómu, čím vytvára hydratačný a výživný produkt pre pokožku.
Jeho bohatá textúra a absorpčná kapacita z neho robia ideálnu zložku pre hydratačné krémy na tvár a telo, najmä pre suchú a citlivú pokožku.
Kakaové maslo je základnou zložkou balzamov na pery, chráni pery pred chladom, vetrom a dehydratáciou a ponúka úľavu suchým a popraskaným perám.
Používa sa na výrobu mnohých kozmetických výrobkov: krémy, balzamy, pleťové vody a prírodné mydlá atď.